Kursy kryptowalut – jak czytać wykresy i notowania?

mar 16, 2022 (0) comment

Kursy kryptowalut

Podobnie, jak na tradycyjnej giełdzie Forex, również kursy kryptowalut stają się bardziej zrozumiałe, gdy sięgnie się po ich wykresy i notowania. Ucząc się, jak je poprawnie czytać, zdobędziesz podstawową wiedzę potrzebną do zrozumienia rynków krypto. Dlatego też postanowiliśmy przygotować poniższy krótki poradnik, by wyjaśnić Ci, jak czytać kursy kryptowalut.

Kursy kryptowalut

Kursy kryptowalut a teoria Dowa

Teoria Dowa, według której można interpretować kierunki rozwoju rynku poprzez jego analizę, może przydać się w przypadku kryptowalut. Wielu ekspertów w zakresie inwestycji kryptowalutowych uważa, że należy rozpocząć od właściwego przygotowania się. Stąd też należy mieć na uwadze poniższe fundamentalne idee teorii Dowa, które wpisują się w handel aktywami cyfrowymi:

  • Podczas wyceny krypto rynek bierze pod uwagę wszystkie elementy, nie tylko przeszłe, ale i przyszłe.
  • Kursy kryptowalut powstają w oparciu o różne zmienne oraz wszelkie regulacje, jakie mogą mieć wpływ na rynek krypto.
  • Ruchy cen nie są losowe, a kursy kryptowalut podążają za aktualnymi trendami zarówno krótkoterminowo, jak i długoterminowo.
  • Analitycy rynku skupiają się na cenach krypto, a nie na poszczególnych zmiennych powodujących wahania cenowe.

Gdy spojrzymy na kursy kryptowalut, można wyciągnąć jeszcze jeden typowy wniosek. Historia lubi się powtarzać. Dzięki temu, poprawne analizy notowań i wykresów mogą przysłużyć się do prawidłowych przewidywań zachowania rynku.

Jak czytać wykresy kursów krypto?

Notowania kursów Bitcoina, Ethereum i innych aktywów cyfrowych, zwykle przedstawia się graficznie przy pomocy:

  • Wykresów liniowych
  • Świec japońskich

Kursy kryptowalut można analizować w wielu różnych parach, a to zarówno z innymi krypto lub z walutami fiducjarnymi. Podstawowym wyznacznikiem dla większości rynków jest para BTC/USD, czyli kurs wymiany Bitcoina do dolara amerykańskiego.

Czytając notowania i analizując kursy kryptowalut, warto zwrócić uwagę na linię trendu. Następnie, trzeba przyjrzeć się wszelkim odchyleniom od tej linii, by wyznaczyć idealny moment na kupno lub sprzedaż aktywów. Tego typu analiza przekłada się na przewidywania zmian w cenie danej monety cyfrowej.

Ponieważ ceny krypto uzależnione są od zapotrzebowania rynku na aktywa cyfrowe, do analiz warto włączyć również pojęcie kapitalizacji rynkowej. Oblicza się ją, mnożąc całkowitą liczbę aktywów w obiegu przez cenę danej kryptowaluty. Kapitalizacja rynkowa pokazuje stabilność kryptowaluty – im bardziej „wypłaszczony” wykres, tym większa stabilizacja na rynku.

moneta cyfrowa

Z kolei świece japońskie to wykresy, na podstawie których można antycypować hossę i bessę na rynkach krypto. Poszczególne słupki są graficzną reprezentacją aktualnych trendów, dzięki którym inwestorzy analizują kursy kryptowalut.

Na tym oczywiście nie koniec, gdyż notowania krypto można również sprawdzać na podstawie szeregu wskaźników czy indeksów. Warto odpowiednio nauczyć się czytać te wykresy, żeby podejmować skuteczniejsze decyzje inwestycyjne.

Comment (0)

Leave a Comments