Jak prawidłowo kupić akcję? Doradzamy!

mar 11, 2022 (0) comment

Kup udział

Zaczynasz przygodę na giełdzie i zastanawiasz się, w jaki sposób prawidłowo kupić akcje? W zasadzie nie jest to aż tak trudne! Na początku trzeba jednak dopełnić kilku formalności i zebrać przynajmniej podstawową wiedzę na temat działania rynku giełdowego. Gdzie szukać doświadczenia? Gdzie się dokształcić? I wreszcie, w jaki sposób prawidłowo kupić akcje? Zachęcamy do lektury!

Zacznij od absolutnych podstaw

Zanim uda Ci się kupić swoje pierwsze akcje, może minąć trochę czasu. Wynika to z faktu, że rynek papierów wartościowych działa na swoich własnych, unikalnych zasadach. Bez zrozumienia podstawowych pojęć i działań giełdowych, ciężko będzie prawidłowo kupić akcje. Tym bardziej, że giełda to nie przelewki. Inwestorzy, którzy decydują się działać na giełdzie są świadomi ryzyka, jakie podejmują. Oczywiście, pewne rzeczy da się przewidzieć – tym niemniej, sporo osób straciło w ten sposób całe fortuny. Z drugiej strony, mnóstwo ludzi dorobiło się na tym olbrzymich pieniędzy.

Warto zacząć od researchu internetowego oraz książkowego. Po zrozumieniu podstawowych terminów, dobrze jest także pochłonąć kilka dodatkowych danych dotyczących analizy technicznej oraz fundamentalnej. Może to brzmieć niezbyt zrozumiale, ale to klucz do osiągania sukcesów na rynku giełdowym. Pomocne mogą być także liczne symulatory giełdowe, które włączysz na swoim urządzeniu mobilnym. Nauczysz się w ten sposób na bazie wirtualnej waluty tego, jak cały ten proces wygląda w praktyce.

Na początku, musisz otworzyć swój własny rachunek inwestycyjny. W tym celu udajesz się do domu maklerskiego i po spełnieniu szeregu formalności, pozostaje jeszcze kwestia wpłacanie na niego kwoty, którą chcesz dysponować. Dopiero wówczas możemy przystąpić do zakupu swoich pierwszych akcji.

Jak prawidłowo kupować akcje?

Najpierw należy złożyć tzw. zlecenie. Wszystko dzieje się za pośrednictwem Internetu, więc nie musisz się w tym celu udawać do domu maklerskiego. Twoje zlecenie wyruszy na giełdę prosto z systemu DM. Na tym etapie trzeba już pamiętać o dwóch podstawowych typach zleceń: zleceniu sprzedaży oraz zleceniu kupna. W przypadku tego pierwszego, otrzymujemy akcje z zamian za nasze pieniądze, a w przypadku drugiego oferujemy akcje w zamian za gotówkę.

Gdy już mamy taką świadomość, zaczynamy ustalać naszą strategię oraz priorytety. Poszczególne akcje możemy sprzedać lub kupić korzystając ze zleceń z limitem lub bez limitu. W przypadku zleceń z limitem chodzi o to, aby zdecydować, ile akcji i za jaką cenę chcemy kupić lub sprzedać. Wtedy po prostu kontrolujemy nasz budżet – nie wydamy więcej niż założyliśmy.

kupować akcje

Na giełdzie nie trzeba handlować wyłącznie akcjami. Na GPW dostępne są również prawa poboru, prawa akcji, obligacje, kontrakty terminowe i tzw. opcje. Z drugiej strony, tymi obszarami zajmują się już znacznie bardziej zaawansowani gracze, dlatego na samym początku dobrze jest zacząć od tradycyjnych akcji.

Comment (0)

Leave a Comments