Jak inwestować w kryptowaluty?

mar 07, 2022 (0) comment

Jak inwestować

Inwestowanie środków finansowych to zawsze jest wydarzenie. Każdy z nas w momencie dokonywania transakcji ma w sobie różne uczucia – niepewność, nadzieję, ulgę, radość. Każdy oczekuje zwrotu, najlepiej szybkiego i dużego. Jednak sam zakup czy sprzedaż to nie jest esencja inwestycji. Najpierw trzeba się nauczyć to robić rozsądnie. Zatem zastanówmy się dziś jak inwestować w kryptowaluty. Czy są to bezpieczne aktywa? Przekonaj się!

Kryptowaluty – jak inwestować?

Inwestowanie pieniędzy

Kryptowaluty to wirtualne aktywa, które w założeniu mają stanowić alternatywę dla tradycyjnych pieniędzy. Ich początków oraz wzrostu popularności upatruje się w serii kryzysów z ostatnich lat, które mocno nadszarpnęły zaufanie ludzi do rządów, banków centralnych i innych instytucji finansowych. Można z nich korzystać jak z tradycyjnych środków płatniczych, jeśli obie strony akceptują taką możliwość.

Zasada działania kryptowalut opiera się na wykorzystaniu technologii blockchain. Odpowiada ona za to, by nie istniała możliwość fałszowania waluty oraz by cały system pozwalał na wygenerowanie unikalnych informacji, które stanowią dowód własności.

Jednak kryptowaluty to nie tylko środki płatnicze, ale też (lub raczej przede wszystkim) instrumenty finansowe, w które inwestuje obecnie spora liczba osób na całym świecie. Może to wynikać z ich znacznej zmienności. I mimo że wiąże się to ze sporym ryzykiem (wahania kursów mogą sięgać nawet kilkudziesięciu procent na przestrzeni kilku dni), to pozwala również na osiągnięcie nieosiągalnych dla innych inwestycji zysków w krótkim czasie, zgodnie z zasadą „kto nie ryzykuje, ten w życiu nic nie ma”.

Inwestycja w kryptowaluty jest stosunkowo prosta. Wiele platform inwestycyjnych oferuje dostęp do giełd kryptowalut, a zatem do ich zakupu. Później jedyne co pozostaje, to śledzenie wartości Twojej inwestycji i ewentualna sprzedaż.

Zasady inwestowania w ryzykowne aktywa

Jedną z podstawowych taktyk, które powinno się obierać podczas inwestowania jest dywersyfikacja. Pozwala ona znacznie zmniejszyć ryzyko nagłej utraty kapitału, ale czasem też przekłada się na obniżenie wyniku finansowego. Niemniej jest to swego rodzaju koszt bezpieczeństwa finansowego.

Inna zasada dotyczy regularnego kupowania. Jeśli nie jesteś w stanie przewidzieć dokładnego kursu, kupuj w regularnych okresach ustalone aktywa za pewną stałą kwotę. W ten sposób zwiększysz szansę na to, że będziesz mieć w swoim portfelu zarówno jednostki drogie, jak i tańsze. W ten sposób (przy założeniu ogólnego trendu wzrostowego) tańsze zrekompensują Ci straty poniesione podczas zakupu droższych jednostek.

Ostatnia zasada dotyczy prowizji. Każda transakcja wiąże się z pewną opłatą, dlatego zbyt częste dokonywanie modyfikacji składu portfela może przełożyć się na zauważalne obniżenie wyniku finansowego Twoich inwestycji. Zatem nie trać nigdy z oczu głównego celu, jak powinien być Twój osobisty zysk.

Comment (0)

Leave a Comments