Akcje dla początkujących

mar 22, 2022 (0) comment

Dyby

Wszyscy zmagamy się z inflacją, dlatego nic dziwnego, że spora część z nas chce zrobić coś z pieniędzmi. Niektórzy inwestują w nieruchomości, inni w złoto, jeszcze inni kupują obce waluty. Jednak to nie wszystkie możliwości, są jeszcze akcje, obligacje i inne papiery wartościowe. W tym tekście chcielibyśmy nieco naświetlić Wam jak wyglądają akcje dla początkujących. Gotowi? Ruszajmy!

Czym są akcje?

W dużym uproszczeniu akcje to jednostki udziałów w danej spółce. Jeśli posiadasz jej akcje, możesz powiedzieć, że jesteś jej częściowym właścicielem. Podstawowym sposobem na zarabianie na akcjach są wahania kursów. Fundamentalną zasadą jest „kup tanio, sprzedaj drogo”. Może się to wydawać zbyt proste, jednak w większości przypadków o to właśnie chodzi.

Problem pojawia się w momencie, gdy chcemy trafić w odpowiedni moment. Jeśli popatrzysz na wykres cen kursów dowolnej spółki, zobaczysz z pewnością kilka miejsc, w których opłacałoby się  kupić czy sprzedać jej akcje. Jednak z inwestowaniem jest o tyle trudno, że interesuje nas prawa strona wykresu czyli to, czego jeszcze na nim nie ma. Aby spróbować ją poznać stosuje różne metody, takie jak analiza fundamentalna czy techniczna.

Innym sposobem na zarobienie na giełdzie jest zainwestowanie w akcje spółki, która wypłaca dywidendy. Czym one są? Czytaj dalej!

Dywidendy – dobry sposób na stały zarobek

Dywidendy

Zysk z inwestycji w akcje możesz powiększyć o dywidendy. Są to środki, które firma rozdysponowuje między swoich udziałowców. Pochodzą one z wypracowanego w ciągu roku zysku i są proporcjonalnie dzielone między poszczególnych właścicieli. Tak więc inwestycja w spółki dywidendowe może okazać się podwójnie trafiona – nie dość, że w ciągu kilku lat zyskasz na wahaniach kursów akcji, to jeszcze co roku otrzymasz dodatkowe środki. Proste, prawda?

Jest to jednak przypadek idealny, dlatego nie należy zakładać, że tak na pewno będzie. Każdy inwestor co jakiś czas ponosi straty, więc należy się na nie uodpornić i świadomie podejmować decyzje o zakupie instrumentów finansowych.

Akcje dla początkujących – dobre praktyki

Podstawą podczas inwestowania w akcje jest brak pośpiechu. Zawsze jest dobry moment na rozpoczęcie we właściwym czasie. Wielu z nas wydaje się, że jeśli nie wykorzystają obecnej sytuacji, na pewno stracą. Jest to jednak nieuzasadniona obawa.

Kolejną dobrą praktyką jest zebranie przynajmniej podstawowej wiedzy przed rozpoczęciem inwestowania na poważnie. Jeśli uważasz, że umiesz już wystarczająco wiele, możesz rozpocząć wirtualną grę giełdową, by poćwiczyć „na sucho”. Możesz w ten sposób uchronić się od realnych strat, a także wypracować pewne schematy, które później zaprocentują w Twoich prawdziwych inwestycjach.

Comment (0)

Leave a Comments